aa.jpg
firma_ucretsiz_ekle.jpg

SİLİS KUMU


Altın Üye
Firma Adı
: SİLİS KUMU
Yetkili Adı
: SİLİS KUMU
Adres
: KOZAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 3. CADDE NO:14 KOZAN / ADANA
Şehir/İlçe
: Adana / Kozan
Telefon
: (322) 529-2211
Cep Tel
: (537) 515-5815
Faks
: (322) 515-5815
Sektörler
: İnşaat Malzemecileri , İnşaat Firmaları
Email
: siskim@siskim.com
Web
: www.siskim.com
Facebook
:
Email Formu
: Tıklayınız.
Bu firma toplamda 7498 kez ziyaret edildi.
Firma Resimleri
Firma Detayları

Silis kumu Nedir?

Silis kum

Silis kumu

Silismu SiO2 içermektedir. Silikon ve O2 dünyada en çok bulunan elementlerdendir ve birlikte Silikayı, dünyada kaya formunda bulunan 3 mineralden birini oluşturur. Silika 3 ana kristal formunda bulunur. En çok mineral kuvars formunda mevcuttur.

Kuvarsit; genel olarak kuvars kumu tanelerinin, silisten meydana gelmiş bir çimento ile birbirlerine çok sağlam şekilde bağlanmalarıyla oluşmuş bir kayaçtır. Kuvarsitin kimyasal bileşimi, kuvars, kumtaşı (kuvarslı gre) ve kuvars kumu gibi SiO2 olup, ancak kuvarsit içerisinde çeşitli miktarlarda feldspat, mika, kil, manyetit, hematit, granat, rutil, kireçtaşı vb. bulunabilir.

Kuvarsit direnci çok, sağlam ve aşındırıcı kayaçtır. Bu nedenle öğütülmesi oldukça güç ve pahalıdır. Bu sebeple de kuvarsit üretimi, aynı kimyasal bileşimde bulunan kuvars kumu ve kumtaşından (kuvarslı gre), ayrıca daha saf olan kuvarstan, sonra tercih edilmektedir.

Kuvarsitler SiO2 içeriği yüksek ve demir içeriği % 0,4′den az olması durumunda cam ve seramik sanayinde kullanılabilmektedir. Ayrıca refrakter (silika tuğla), metalürji (demir ve ferrokrom), inşaat (hafif gazbeton yapı elemanları üretimi) sanayinde de çeşitli amaçlarla kuvarsit kullanılmaktadır.

Doğada bulunan en sert madenlerden biridir. Bu nedenle sanayi tesislerinde iş makinası çalışan zeminlerde, yüksek aşınma dayanımının gerektirdiği yerlerde ayrıca asitlerden etkilenmeyen yapısı nedeniyle inşaatlarda ve yapı kimya malzemeleri üretiminde güvenle kullanılır.

Bu cevherler sıcaklığa ve kimyasal etkilere karşı çok dayanıklıdır. Bu özelliğinden dolayı endüstrilerin farklı kollarında kullanılır.

 

Firmanın Haritada Ki Yeri
Facebook Yorumları